Необхідність збирати довідки про доходи та готувати інші документи з переліку банків призводить до того, що багато громадян все частіше звертаються до мікрофінансових організацій. Вони лояльніші, пред’являють менш суворі вимоги до потенційних позичальників і часто видають суми понад 30 тис. грн, яких достатньо для вирішення тимчасових фінансових труднощів.
Часто звернення до МФО – єдиний спосіб швидко отримати кредит на картку без довідки про доходи та одночасно захистити свої інтереси. Компанії працюють відповідно до українського законодавства, їх діяльність ліцензує та регулює НБУ. Після ухвалення закону про мікрофінансові організації контроль над роботою компаній посилився, а їхня репутація стала більш позитивною. Тому варто розглянути можливість звернення до кредиторів на найвигідніших умовах.
Критерії вибору надійної організації
На користь клієнта перевірити надійність кредитора до безпосередньої подачі заявки. Отримати кредит онлайн без довідки про доходи можна за 10-15 хвилин, навіть якщо громадянин звертається до компанії вперше. Однак необхідно переконатися, що компанія офіційно зареєстрована, ліцензована та працює відповідно до вимог закону. Для цього знайдіть відповідну інформацію на офіційному сайті МФО та зіставте її з даними державних ресурсів – наприклад, відомості про ліцензію варто перевірити у відкритих базах даних Нацбанку.
Зазначимо та інші правила вибору надійного кредитора:
- Зіставте заявлені реєстраційні дані МФО з тими, що відкриті в офіційних джерелах інформації про юридичних осіб – так ви переконаєтеся, що на офіційному сайті компанії, а не на створеній шахраями копії.
- Проаналізуйте відгуки та думки експертів – намагайтеся звертати увагу на конструктивну критику, бо боржники завжди знайдуть причини для невдоволення кредитором, таким коментарям варто приділити найменшу увагу.
- Порівняйте умови – насамперед, ліміти за позиками, термін користування грошима, тарифи, програми лояльності, процентні ставки та інші значущі параметри. Також уточніть способи виплати позик та знайдіть серед пропозицій комфортні варіанти.
- Дізнайтеся про наслідки виникнення прострочення – на жаль, від неї ніхто не застрахований, тому важливо, щоби при освіті заборгованості компанія накладала мінімальні штрафи та діяла за законом.
- Зверніть увагу на спеціальні пропозиції – в умовах високої конкуренції МФО часто пропонують особливо вигідні умови новим клієнтам, що діють, у тому числі, надають онлайн кредити зі ставкою 0.01%.
У разі виникнення будь-яких питань необхідно завчасно зв’язуватися зі службою підтримки мікрофінансової організації. Фахівці допоможуть розрахувати максимальну переплату, розкажуть про порядок виплати та погашення позики, її продовження та відповідальність при настанні прострочення. Також вони нададуть інформацію про акції та додаткові послуги, якщо такі надаються компанією. Не забудьте проконсультуватися з представником кредитора.
Які вимоги МФО висувають до позичальників
Отримати кредит онлайн на картку без довідки про доходи можуть повнолітні громадяни України, які мають дійсний паспорт і вихід в Інтернет. Інших вимог до документів не пред’являється, але, якщо компанія додатково запитує номер посвідчення водія або закордонного паспорта – вкажіть його. Це значно підвищить шанси на схвалення кредиту та прискорить процес його оформлення.
При цьому МФО є набагато лояльнішим до клієнтів, ніж банки. Вони готові видати кредит навіть громадянам із зіпсованою кредитною історією – вона не стає головною причиною відмови. Багатьом вдається отримати позику навіть із відкритими простроченнями за зобов’язаннями перед іншими кредиторами. Особливо якщо йдеться про постійного клієнта мікрофінансової організації. Відомо також, що низка компаній видає гроші клієнтам, які завершили процедуру банкрутства фізичної особи.
До працевлаштування та матеріального стану позичальника особливих вимог також не пред’являється – отримати кредит без довідки про доходи вдається не працевлаштованим офіційно громадянам, які за жодних обставин не зможуть надати документ. Це значно розширює цільову аудиторію МФО та водночас дозволяє вирішити тимчасові проблеми з грошима людям без офіційної роботи.
Як регулюється робота мікрофінансових організацій на законодавчому рівні
Діяльність компаній регулюють як «профільні» закони про МФО і колекторах, а й загальні положення Цивільного кодексу України. Відповідно до нормативної бази робота мікрофінансових організацій законна за наявності у них офіційної реєстрації та ліцензії на надання позик. При цьому, договір про надання останнього може бути укладений онлайн – закон передбачає таку можливість.
Проте не можна повністю виключити ризики шахрайства. Після ухвалення закону про роботу МФО ринок став прозорішим, проте тіньові компанії все ще продовжують діяльність. Важливо оформляти позики лише у компаніях, зареєстрованих відповідно до вимог чинного законодавства. Пам’ятайте, що ви не повинні платити гроші за отримання кредиту, особливо приватним особам. Уважно перевіряйте реквізити компанії та користуйтеся послугами надійних, перевірених кредиторів із гарною репутацією.
За яких умов надаються позики
Вважають, що умови видачі грошей до МФО свідомо невигідні. Це не так. Досить зазначити, що банківський кредит за жодних умов не може бути безкоштовним, а ось мікрофінансові організації можуть видавати позики під 0.01% річних і роблять це в рамках акцій, спеціальних пропозицій, програм лояльності. Якщо розглядати середні відсоткові ставки, то вони вищі, ніж за банківськими кредитами. Але позики надаються на невеликий термін, тому переплата виявляється мінімальною.
Базові умови за кредитами без довідок про доходи до МФО:
- суми до 30 тис. грн – рідше доступні більші позики, але зазвичай для постійних клієнтів і з особливим порядком виплати;
- ставка до 1% на день – додатково можуть стягуватися лише штрафи та пені у разі виникнення простроченої заборгованості;
- термін до 30 днів – є можливість пролонгації за більшістю договорів, іноді гроші можуть надаватися на більш тривалий період.
Важливо розрізняти короткострокові кредити «до зарплати» та довгострокові позики. Деякі МФО пропонують обидві програми. За першою передбачено можливість отримання сум до 15-30 тис. грн терміном до 30 днів. Довгострокову позику без довідки про доходи можна оформити у сумі понад 50 тис. грн і терміном 1 рік і більше – все залежить від індивідуальних вимог та політики мікрофінансової організації.
Короткострокові позики погашаються наприкінці терміну, довгострокові зазвичай виплачуються рівними платежами щотижня протягом усього періоду дії договору. Графік виплат встановлюється до підписання угоди – необхідно ознайомитися з нею, вивчити додаткові умови. Врахуйте також, що кредити на картку під 0.01% можуть бути безкоштовними лише у разі своєчасного погашення заборгованості.
Через що можуть відмовити у позиці
Згідно зі статистикою, мікрофінансові організації схвалюють понад 97% заявок, що надходять. Це значний показник, проте деякі анкети все одно відхиляються після автоматичної або ручної перевірки. Цікаво, що головною причиною стають не сумніви в платоспроможності клієнта, а допущені ним помилки. Більшість МФО використовують автоматичні системи перевірки даних, які виявляють розбіжності у відомостях, але не можуть помітити помилку. Якщо її допущено, слід відмова у наданні позики.
Також заявку можуть відхилити через спроби ввести мікрофінансову організацію в оману. Іноді представники кредитора передзвонюють за контактами, які потенційний позичальник залишає в анкеті – якщо на іншому кінці дроту людина каже, що не знає клієнта компанії або вона ніколи не працювала у компанії, куди зателефонував фахівець, то у видачі грошей також буде відмовлено. Тому на користь клієнтів МФО надавати достовірні відомості та уважно перевіряти заповнену анкету на наявність друкарських помилок.
Як отримати гроші і скільки доведеться переплатити
Розрахунок відсотків за позикою провадиться з урахуванням індивідуальних умов, сформованих кредитором. Якщо ви отримуєте 1000 грн під 1% на добу (365% річних), на 30 днів, то повинні будете повернути 1300 грн після закінчення терміну. І тут переплата становитиме 300 грн. Здається, що ставки високі, проте позики оформляються на нетривалі періоди, можуть повертатися достроково. До того ж, МФО не нав’язують клієнтам платних послуг. Виняток становлять страховки, яких завжди можна відмовитися. У тому числі, у рамках передбаченого законом «періоду охолодження».
Отримати гроші можна одним із запропонованих компаній способів. Серед них можуть бути:
- готівка через систему переказів;
- онлайн виплати на банківську картку;
- переказ на рахунок у банку;
- виплата на електронний гаманець.
Наперед уточніть можливість отримання грошей, яка вас цікавить. Усі мікрофінансові організації, які працюють онлайн, видають гроші на банківську картку. Деякі пропонують додаткові способи отримання коштів – наприклад, готівкою. Комісія за видачу позики зазвичай відсутня, але може стягуватися вашим банком. Від останнього також залежить термін зарахування коштів – у переважній більшості випадків вони приходять миттєво.
Продовження терміну дії договору
У разі неможливості повернути кредит вчасно клієнт може оформити пролонгацію позики, якщо це передбачено договором та технічними можливостями сервісу. Зазвичай для продовження терміну виплати достатньо сплатити нараховані відсотки. Процедура займає кілька хвилин, проводиться в особистому кабінеті на офіційному сайті мікрофінансової організації. Після сплати відсотків клієнт бачить нову дату погашення позики.
Пролонгація – найкращий спосіб уникнути негативних наслідків, пов’язаних із простроченням. Остання може завдати шкоди кредитної історії та стати приводом для роботи служби стягнення компанії. Експерти рекомендують не доводити до цього і не змушувати кредитора звертатися до суду – зв’яжіться з МФО у разі проблеми і поясніть ситуацію. Фахівці допоможуть знайти вихід.
Що буде при простроченні виплат за позикою
Кредитор нагадає клієнту про прострочену заборгованість за допомогою телефонного дзвінка або СМС-повідомлення. Якщо прохання про оплату буде проігноровано, до справи підключатимуться спеціалісти служби стягнення. Їхнє завдання – повідомляти клієнта про прострочення, повідомляти про актуальну суму заборгованості, виставляти фінальні вимоги для погашення. Якщо стягнення не матиме успіху, то кредитор може звернутися до суду з позовом або із заявою про видачу судового наказу. Якщо рішення буде прийнято на користь МФО, компанія може звернутися до приставів-виконавців, які ініціюють примусове стягнення.
Процедура стандартна. Зазвичай усі справи про заборгованості з онлайн кредитів відбуваються в рамках цивільного виробництва. Однак протягом усього періоду прострочення клієнту мікрофінансової організації нараховуються відсотки та штрафи відповідно до умов договору. В результаті сума суттєво зростає – суд може стягнути її повністю. Тому в інтересах позичальника якнайшвидше гасити борг і йти на контакт з представниками МФО – нерідко компанії пропонують програми реструктуризації та відстрочки на потенційно вигідних для клієнта умовах. Тому не ігноруйте дзвінки від кредитора і намагайтеся розв’язати проблему.