Кредит безробітним

Кількість безробітних в Україні останніми роками стабільно становить близько 3-4%. В абсолютних числах це чимало – приблизно 0,5-1 мільйона осіб від чисельності робочої сили в країні. Однак у сучасному світі безробіття – явище тимчасове, аж ніяк не вирок. За загальним правилом працевлаштуватися відносно нескладно, громадянам платять не тільки допомогу, а й видають позики. Стати позичальником безробітному складніше, ніж пересічній людині, але сучасні МФО, банки видають грошові кошти майже без відмови. Щоб взяти гроші в борг, потрібно підтвердити відповідність численним, але нескладним умовам.

Зміст:

  1. 3 способи вибрати позикодавця
  2. Вимоги до типового безробітного
  3. Правові аспекти
  4. Строк. Сума. Відсоткова ставка
  5. Правила розрахунків
  6. Варіанти отримання грошей

3 способи вибрати позикодавця

Найпростіший шлях розв’язати фінансове питання – підшукувати кредитора офлайн, тобто попередньо можна накидати адреси кредитних установ на папері, а потім – об’їхати їх, поставити запитання, які цікавлять. Спосіб хороший тим, що зазвичай менеджери непогано володіють інформацією, залюбки нею діляться, у них можна нескінченно уточнювати деталі типової угоди. Така методика вибору позикодавця, однак, незручна тим, що нерідко доводиться витрачати дуже багато часу. Другий спосіб – вивчати умови кредитних організацій у режимі онлайн, тобто дивитися їхні сайти. Інформація на електронних ресурсах чудово структурована, але високий ризик того, що потенційний позичальник проґавить вигідну пропозицію, прогляне інформацію від по-справжньому цікавого для нього МФО, тобто не дістанеться до його Інтернет-порталу.

Тому оптимальний варіант – звернутися до допомоги сайту-агрегатора, де часто сконцентровані актуальні умови угод від сотень мікрофінансових організацій, інших кредиторів. Потенційних позикодавців легко сортувати за пропонованими термінами, розмірами кредитів, відсотковими ставками, формою видачі грошових коштів – офлайн, онлайн. Сайти-агрегатори публікують пропозиції місяця – надвигідні умови від кредиторів. Тут можна дивитися відгуки від реальних позичальників. Головний плюс таких електронних майданчиків – громадянин, який шукає кредит, відсіює непотрібне протягом кількох хвилин, нерідко – секунд.

Вимоги до типового безробітного

Умови угоди попередньо визначає сам кредитор: він позначає їх в оферті – публічній пропозиції, яку можна знайти на сайті організації, що видає гроші, в офісі комерційної структури. Офертами багато наповнені сайти-агрегатори. Найсуворіші позикодавці висувають такі умови:

  • стабільність отримання грошей протягом конкретного періоду;
  • потрібний позичальнику розмір доходу;
  • можливість надати в заставу нерухомість, житло, якщо воно не єдине, будинок, квартиру; транспортний засіб – автомобіль, мотоцикл, річкові, морські, повітряні судна.

Інші кредитори підходять до проблеми простіше, вони звертають увагу на два аспекти. Перший – вік клієнта. Як правило, він має становити від 18 до 70 років. Організації вважають за краще працювати з молодими позичальниками, людьми в зрілому віці, дивляться, щоб вони були дієздатні. Особам у похилому віці трохи складніше взяти гроші в борг: більший ризик того, що через непрацездатність зобов’язання вони не погасять. Друга умова – наявність громадянства України. За підтвердження відповідного факту організації простіше стягувати гроші з другої сторони договору – на той випадок, якщо виникнуть прострочення, вибухне судовий конфлікт.

Деякі компанії формують оферту зовсім просто – кредит безробітним без відмови.

Правові аспекти

Якщо не вдаватися в складні для пересічної людини юридичні нюанси, можна резюмувати, що статус особи – підтвердження відсутності роботи – безпосередньо на сам факт видачі позики майже не впливає. Процедура визнання громадянина безробітним, головним чином, обумовлена нормами права соціального забезпечення. Такими вважають таких осіб за одночасної наявності умов:

  • наявність громадянства;
  • відсутність роботи, заробітку;
  • громадянин шукає роботу, має намір до неї приступити;
  • особа зареєстрована в службі зайнятості з відповідним запитом.

У дуже рідкісних випадках мікрофінансова організація, інша організація, що видає грошові кошти, вимагатиме відповідні документи: такий запит може бути, якщо видачі підлягає значна сума – сотні тисяч гривень.

Варто, однак, розуміти, що нюанси кредитування визначені нормами цивільного законодавства, а не права соціального забезпечення. Заборон, обмежень на видачу позик безробітним законодавчо не встановлено. Навпаки, громадянин з відповідним статусом вважається таким, що перебуває у скрутній життєвій ситуації, за певних умов може розраховувати на призупинення зазначених у договорі зобов’язань.

Строк. Сума. Відсоткова ставка

Варто пам’ятати головне правило видачі позик – процедура визначається свободою договору. Спеціалізована організація публікує у відкритому доступі типові правила угод; пропонує конкретним громадянам індивідуальні умови взаємодії. Завдання другої потенційної сторони угоди – погодитися з цим, відмовитися. Негласне правило ринку – компанія намагається максимально заробити, запропонувати великі відсотки за користування чужими грошовими коштами. Особа, що кредитується, навпаки, шукає великі гроші, низький відсоток.

Власне строк, сума, процентна ставка – ключові параметри договору. Побіжний огляд сучасного ринку дає змогу зробити висновок про те, що типовий розмір позики для безробітного коливається від 1 до 10 000 гривень. Термін дії договору – 1-30 днів.

Безпосередньо перед укладенням угоди бажано перевірити другу сторону угоди. Факт існування компанії можна підтвердити за допомогою наявності ліцензії Нацбанку.

Причини відмови від укладення договору з безробітними

Найпоширеніша, загальна, причина невдалих відносин – невідповідність щонайменше одній з умов оферти. Громадянин може вимагати занадто велику суму грошей, що підлягає видачі; довгий термін кредитування; надмірно низький відсоток. Потенційний позичальник може бути юний, навпаки, перебувати в похилому віці. Можуть виявитися чимало інших підстав для відмови:

  • наявність договорів позики безпосередньо перед підписанням чергової угоди;
  • факти простроченої заборгованості за аналогічними угодами;
  • згадка громадянина в банку виконавчих проваджень, який веде служба приставів;
  • помилки під час подання заявки на видачу грошових коштів.

Раніше нерідко підставою для відмови була відсутність поручителів. На сучасному ринку така причина трапляється рідко: можливо, організація видасть гроші, але в разі підтвердження факту безробіття – невеликий обсяг коштів під величезний відсоток.

Правила розрахунків

Безпосередньо перед отриманням грошей, бажано зробити перерахунок. Для самоперевірки потрібні вже згадані ключові параметри угоди – термін, сума, процентна ставка. Припустимо, особа, що кредитується, – в недавньому минулому заможний громадянин з великими накопиченнями, який екстрено втратив роботу і потребує для розв’язання гострого питання позики до 200 тисяч гривень. Менеджер МФО пунктуально підходить до проблеми, надає йому 156 937 гривень. Термін дії угоди – 18 днів. Ставка класична, максимально сприятлива для юридичної, а не фізичної особи – 0.8% щодня. Для визначення суми, що нараховується щодня, потрібно помножити загальний розмір виданих коштів на величину ставки. Відповідно борг збільшуватиметься щодоби на 1255,5 гривень. Схема зростання боргового навантаження виглядає так:

  • 158 192,50
  • 159 447,99
  • 160 703,49
  • 161 958,98
  • 163 214,48
  • 164 469,98
  • 165 725,47
  • 166 980,97
  • 168 236,46
  • 169 491,96
  • 170 747,46
  • 172 002,95
  • 173 258,45
  • 174 513,94
  • 175 769,44
  • 177 024,94
  • 178 280,43
  • 179 535,93

Разом. За період дії договору буде нараховано 22 598 гривень 93 копійки відсотків. Загалом боржнику доведеться передати 179 535,93 гривні.

Варіанти отримання грошей

Статус безробітного на безпосередню процедуру надання грошей часто жодним чином не впливає. Обумовлені в угоді кошти видають у режимі офлайн, онлайн. Перший спосіб найзрозуміліший – потенційний клієнт приходить до офісу позикодавця, дізнається нюанси видачі кредитів, можливо, під його умови готують індивідуальний договір. Громадянин вичитує роздрукований варіант угоди, ставить підпис, отримує гроші, нарешті перераховує їх.

Сучасний, оперативний спосіб оформлення договірних відносин – використання сайтів МФО, ще краще – ресурсів-агрегаторів. Угоду готує добре функціонуючий робот. У діалоговому вікні на сайті потрібно вибрати розмір, термін позики, натиснути на кнопку (приміром, вона називається “Отримати”), що демонструє попередню згоду. У спливаючому вікні зазвичай позичальник вводить прізвище, ім’я, по батькові, вказує телефон, електронну пошту, номер банківської картки. Система перевіряє дані протягом 2-10 хвилин, після чого здійснюється переказ. Кредитну історію тут ніхто не вивчає. Вплив біографії користувача ресурсу на рішення системи перерахувати грошові кошти прагне до нуля. Максимально прості умови – причина того, що термін угоди короткий, а сума, що видається, часто невелика. Наприклад, компанія готова позичити 30 тисяч гривень на 25 діб.

Передбачено гібридний варіант – позику безробітним оформляють у режимі онлайн, гроші доставляють у форматі офлайн. В описуваному випадку майбутній боржник вивчає умови, залишає дані для формування проєкту договору на сайті, формує заявку. За вказаною ним адресою виїжджає кур’єр з обумовленою сумою грошових коштів. На місці сторони підписують угоду у двох примірниках – господар будинку, квартири, який відправляв заяву, отримує необхідні гроші.

Негативні наслідки укладення договору

Негативні наслідки підписання угоди настають для боржника лише в тому разі, якщо він не розрахував свої сили або зі злого наміру не виконує умови, не платить згідно із затвердженим графіком. Як правило, спочатку МФО повідомляє неплатника про юридичну відповідальність. Потім право вимагати борг можуть передати колекторам. Нарешті, може послідувати позов, рішення буде на користь позивача, організації; після того, як акт набуде законної сили, за справу візьмуться судові пристави. Правоохоронні органи мають право заарештовувати рахунки, списувати з них гроші, звертати стягнення на заставлене майно. Транспортні засоби, нерухомість можуть виставити на торги. Виконавчі листи часом повертають стягувачам через “відсутність майна, на яке можна звернути стягнення”. Вибивання боргів – справа непроста, але краще платити вчасно принаймні тому, що така позиція – гарантія гарної кредитної історії. Адже з метою безпеки банки, мікрофінансові організації постійно обмінюються інформацією між собою.

Позитивні наслідки підписання угоди

Навпаки, позика безробітним може видаватися далеко не раз, якщо вони пунктуальні, суворо виконують покладені на них зобов’язання. Можливість пролонгації договору багато в чому обумовлена позицією позикодавця, публічною офертою. Постійні, законослухняні клієнти часто можуть розраховувати на хорошу кредитну історію, довгий термін кредитування, великі суми, низький відсоток.